Ehrenpromotion
Luxembourg
League level:
Second Tier
- Number of teams: 16 teams
- Players: 448
- Foreigners: 249 Players 55.6%
- ø-Market value: €0k
- ø-Age: 26.6
Complete Ehrenpromotion schedule
This page displays all fixtures for the current season. All matchdays are displayed in chronological order.
1.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 8/21/224:00 PM | ||||||
(10.) Luxembourg City | 1:2 | Schifflange 95 (6.) | ||||
(8.) Marisca Mersch | 0:0 | Jeunesse Canach (9.) | ||||
(14.) FC Rodange 91 | 1:3 | Weiler (3.) | ||||
(13.) US Rumelange | 1:3 | Berbourg (4.) | ||||
(15.) CS Grevenmacher | 0:2 | Steinsel (5.) | ||||
(16.) Junglinster | 0:7 | FC Mamer 32 (1.) | ||||
(2.) SC Bettembourg | 4:2 | FC Atert Bissen (12.) | ||||
(11.) Schieren | 0:1 | Medernach (7.) |
2.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 8/27/22Unknown | ||||||
(6.) Jeunesse Canach | 2:1 | CS Grevenmacher (15.) | ||||
Sun 8/28/22Unknown | ||||||
(13.) Schieren | 1:1 | US Rumelange (14.) | ||||
(4.) Berbourg | 1:1 | SC Bettembourg (3.) | ||||
(10.) Schifflange 95 | 1:5 | FC Rodange 91 (7.) | ||||
(8.) Weiler | 2:3 | Marisca Mersch (5.) | ||||
(9.) Steinsel | 2:3 | Medernach (1.) | ||||
(11.) Junglinster | 2:0 | FC Atert Bissen (16.) | ||||
(12.) Luxembourg City | 1:1 | FC Mamer 32 (2.) |
3.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 9/4/22Unknown | ||||||
(5.) Medernach | 0:1 | Jeunesse Canach (3.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(9.) Steinsel | 2:2 | Schieren (14.) | ||||
(11.) CS Grevenmacher | 2:1 | Weiler (10.) | ||||
(2.) Marisca Mersch | 2:1 | Schifflange 95 (12.) | ||||
(4.) FC Rodange 91 | 4:2 | FC Mamer 32 (7.) | ||||
(8.) Luxembourg City | 3:0 | FC Atert Bissen (16.) | ||||
(13.) Junglinster | 0:2 | Berbourg (1.) | ||||
(6.) SC Bettembourg | 3:3 | US Rumelange (15.) |
4.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 9/10/226:00 PM | ||||||
(9.) Schifflange 95 | 4:1 | CS Grevenmacher (13.) | ||||
Sun 9/11/224:00 PM | ||||||
(15.) Schieren | 1:3 | SC Bettembourg (4.) | ||||
(10.) US Rumelange | 2:0 | Junglinster (14.) | ||||
(1.) Berbourg | 1:0 | Luxembourg City (11.) | ||||
(16.) FC Atert Bissen | 1:3 | FC Rodange 91 (2.) | ||||
(5.) FC Mamer 32 | 3:2 | Marisca Mersch (7.) | ||||
(12.) Weiler | 2:3 | Medernach (3.) | ||||
(8.) Jeunesse Canach | 2:3 | Steinsel (6.) |
5.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 9/18/22Unknown | ||||||
(6.) Steinsel | 1:0 | Weiler (12.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(13.) CS Grevenmacher | 1:3 | FC Mamer 32 (3.) | ||||
(7.) Marisca Mersch | 2:1 | FC Atert Bissen (16.) | ||||
(1.) FC Rodange 91 | 4:3 | Berbourg (5.) | ||||
(11.) Luxembourg City | 2:3 | US Rumelange (10.) | ||||
(14.) Junglinster | 0:3 | SC Bettembourg (2.) | ||||
(4.) Jeunesse Canach | 5:0 | Schieren (15.) | ||||
(8.) Medernach | 0:1 | Schifflange 95 (9.) |
6.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 9/24/226:00 PM | ||||||
(15.) Schieren | 0:1 | Junglinster (13.) | ||||
(1.) SC Bettembourg | 4:1 | Luxembourg City (14.) | ||||
(6.) US Rumelange | 1:0 | FC Rodange 91 (4.) | ||||
(5.) Berbourg | 1:1 | Marisca Mersch (7.) | ||||
(16.) FC Atert Bissen | 1:9 | CS Grevenmacher (11.) | ||||
(2.) FC Mamer 32 | 1:0 | Medernach (9.) | ||||
(10.) Schifflange 95 | 0:1 | Steinsel (3.) | ||||
(12.) Weiler | 3:1 | Jeunesse Canach (8.) |
7.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 10/8/226:30 PM | ||||||
(14.) Luxembourg City | 1:1 | Junglinster (12.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(5.) Marisca Mersch | 2:0 | US Rumelange (8.) | ||||
Sun 10/9/223:00 PM | ||||||
(10.) Weiler | 3:1 | Schieren (16.) | ||||
(9.) Jeunesse Canach | 1:3 | Schifflange 95 (7.) | ||||
(4.) Steinsel | 2:2 | FC Mamer 32 (2.) | ||||
(11.) Medernach | 0:1 | FC Atert Bissen (15.) | ||||
(13.) CS Grevenmacher | 0:2 | Berbourg (3.) | ||||
(6.) FC Rodange 91 | 2:2 | SC Bettembourg (1.) |
8.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 10/16/223:00 PM | ||||||
(16.) Schieren | 0:1 | Luxembourg City (12.) | ||||
(13.) Junglinster | 3:3 | FC Rodange 91 (7.) | ||||
(3.) SC Bettembourg | 3:4 | Marisca Mersch (2.) | ||||
(9.) US Rumelange | 1:1 | CS Grevenmacher (14.) | ||||
(1.) Berbourg | 2:1 | Medernach (11.) | ||||
(15.) FC Atert Bissen | 0:0 | Steinsel (4.) | ||||
(6.) FC Mamer 32 | 0:1 | Jeunesse Canach (8.) | ||||
(5.) Schifflange 95 | 1:0 | Weiler (10.) |
9.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 10/23/223:00 PM | ||||||
(3.) Schifflange 95 | 3:0 | Schieren (16.) | ||||
(9.) Weiler | 3:2 | FC Mamer 32 (6.) | ||||
(5.) Steinsel | 1:3 | Berbourg (1.) | ||||
(10.) Medernach | 2:0 | US Rumelange (11.) | ||||
(13.) CS Grevenmacher | 4:1 | SC Bettembourg (4.) | ||||
(2.) Marisca Mersch | 2:0 | Junglinster (14.) | ||||
(7.) FC Rodange 91 | 2:3 | Luxembourg City (12.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(15.) FC Atert Bissen | 3:1 | Jeunesse Canach (8.) |
10.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 11/6/223:00 PM | ||||||
(9.) FC Mamer 32 | 0:1 | Schifflange 95 (1.) | ||||
(16.) Schieren | 1:3 | FC Rodange 91 (5.) | ||||
(10.) Luxembourg City | 2:1 | Marisca Mersch (3.) | ||||
(14.) Junglinster | 1:2 | CS Grevenmacher (11.) | ||||
(7.) US Rumelange | 4:2 | Steinsel (8.) | ||||
(2.) Berbourg | 1:3 | Jeunesse Canach (6.) | ||||
(15.) FC Atert Bissen | 0:0 | Weiler (12.) | ||||
(4.) SC Bettembourg | 4:2 | Medernach (13.) |
11.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 11/12/226:00 PM | ||||||
(2.) Marisca Mersch | 2:0 | FC Rodange 91 (7.) | ||||
Sun 11/13/223:00 PM | ||||||
(11.) CS Grevenmacher | 1:1 | Luxembourg City (10.) | ||||
(13.) Medernach | 0:1 | Junglinster (15.) | ||||
(3.) Schifflange 95 | 0:2 | FC Atert Bissen (14.) | ||||
(6.) FC Mamer 32 | 6:2 | Schieren (16.) | ||||
(9.) Steinsel | 1:1 | SC Bettembourg (4.) | ||||
(8.) Jeunesse Canach | 1:2 | US Rumelange (5.) | ||||
(12.) Weiler | 0:2 | Berbourg (1.) |
12.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 11/26/227:30 PM | ||||||
(13.) Weiler | 1:5 | SC Bettembourg (4.) | ||||
Sun 11/27/223:00 PM | ||||||
(6.) FC Mamer 32 | 0:0 | Berbourg (2.) | ||||
(3.) Schifflange 95 | 2:0 | US Rumelange (8.) | ||||
(5.) Jeunesse Canach | 1:0 | Junglinster (14.) | ||||
(10.) Steinsel | 1:3 | Luxembourg City (7.) | ||||
(11.) Medernach | 3:0 | FC Rodange 91 (9.) | ||||
(12.) CS Grevenmacher | 1:5 | Marisca Mersch (1.) | ||||
(15.) FC Atert Bissen | 2:4 | Schieren (16.) |
13.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 11/30/228:00 PM | ||||||
(7.) FC Rodange 91 | 3:0 | CS Grevenmacher (12.) | ||||
(16.) Schieren | 1:2 | Marisca Mersch (1.) | ||||
(6.) US Rumelange | 3:2 | Weiler (14.) | ||||
(13.) Junglinster | 2:0 | Steinsel (11.) | ||||
(3.) SC Bettembourg | 3:2 | Jeunesse Canach (8.) | ||||
(15.) FC Atert Bissen | 0:2 | FC Mamer 32 (5.) | ||||
(9.) Luxembourg City | 0:1 | Medernach (10.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(4.) Berbourg | 0:4 | Schifflange 95 (2.) |
14.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 12/4/223:00 PM | ||||||
(16.) Schieren | 1:3 | CS Grevenmacher (11.) | ||||
(5.) FC Rodange 91 | 1:0 | Steinsel (12.) | ||||
(8.) Luxembourg City | 2:1 | Jeunesse Canach (9.) | ||||
(13.) Junglinster | 1:1 | Weiler (14.) | ||||
(4.) SC Bettembourg | 0:0 | Schifflange 95 (2.) | ||||
(3.) Berbourg | 3:2 | FC Atert Bissen (15.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(7.) US Rumelange | 2:2 | FC Mamer 32 (6.) | ||||
Mon 12/5/228:00 PM | ||||||
(1.) Marisca Mersch | 0:0 | Medernach (10.) |
15.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 12/11/223:00 PM | ||||||
(4.) Berbourg | 1:2 | Schieren (16.) | ||||
(15.) FC Atert Bissen | 0:4 | US Rumelange (6.) | ||||
(7.) FC Mamer 32 | 2:2 | SC Bettembourg (3.) | ||||
(12.) Weiler | 2:1 | Luxembourg City (8.) | ||||
(11.) Jeunesse Canach | 1:4 | FC Rodange 91 (5.) | ||||
(13.) Steinsel | 1:1 | Marisca Mersch (1.) | ||||
(10.) Medernach | 2:3 | CS Grevenmacher (9.) | ||||
(14.) Junglinster | 1:3 | Schifflange 95 (2.) |
16.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 2/12/233:00 PM | ||||||
(15.) FC Atert Bissen | 2:2 | Junglinster (14.) | ||||
(3.) SC Bettembourg | 3:0 | Berbourg (6.) | ||||
(5.) FC Rodange 91 | 1:1 | Schifflange 95 (2.) | ||||
(1.) Marisca Mersch | 4:4 | Weiler (13.) | ||||
(8.) CS Grevenmacher | 2:1 | Jeunesse Canach (12.) | ||||
(11.) Medernach | 0:2 | Steinsel (10.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(7.) FC Mamer 32 | 4:0 | Luxembourg City (9.) | ||||
(4.) US Rumelange | 4:2 | Schieren (16.) |
17.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 2/18/237:30 PM | ||||||
(4.) Berbourg | 2:1 | Junglinster (14.) | ||||
Sun 2/19/233:00 PM | ||||||
(16.) Schieren | 0:2 | Steinsel (9.) | ||||
(13.) Jeunesse Canach | 2:2 | Medernach (12.) | ||||
(1.) Schifflange 95 | 2:1 | Marisca Mersch (3.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(10.) Weiler | 2:1 | CS Grevenmacher (8.) | ||||
(7.) FC Mamer 32 | 2:2 | FC Rodange 91 (5.) | ||||
(15.) FC Atert Bissen | 5:1 | Luxembourg City (11.) | ||||
(6.) US Rumelange | 2:4 | SC Bettembourg (2.) |
18.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 2/26/234:00 PM | ||||||
(2.) SC Bettembourg | 5:1 | Schieren (16.) | ||||
(14.) Junglinster | 1:0 | US Rumelange (6.) | ||||
(11.) Luxembourg City | 0:0 | Berbourg (5.) | ||||
(4.) FC Rodange 91 | 4:2 | FC Atert Bissen (15.) | ||||
(3.) Marisca Mersch | 2:1 | FC Mamer 32 (7.) | ||||
(10.) CS Grevenmacher | 1:2 | Schifflange 95 (1.) | ||||
(9.) Medernach | 4:2 | Weiler (13.) | ||||
(8.) Steinsel | 0:0 | Jeunesse Canach (12.) |
19.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 3/5/234:00 PM | ||||||
(16.) Schieren | 2:4 | Jeunesse Canach (9.) | ||||
(13.) Weiler | 2:3 | Steinsel (8.) | ||||
(1.) Schifflange 95 | 2:0 | Medernach (10.) | ||||
(7.) FC Mamer 32 | 4:2 | CS Grevenmacher (11.) | ||||
(15.) FC Atert Bissen | 0:3 | Marisca Mersch (3.) | ||||
(6.) Berbourg | 1:2 | FC Rodange 91 (4.) | ||||
(5.) US Rumelange | 2:1 | Luxembourg City (12.) | ||||
(2.) SC Bettembourg | 2:0 | Junglinster (14.) |
20.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 3/12/234:00 PM | ||||||
(13.) Junglinster | 4:3 | Schieren (16.) | ||||
(12.) Luxembourg City | 1:2 | SC Bettembourg (1.) | ||||
(4.) FC Rodange 91 | 0:1 | US Rumelange (5.) | ||||
(3.) Marisca Mersch | 2:1 | Berbourg (7.) | ||||
(10.) CS Grevenmacher | 1:1 | FC Atert Bissen (15.) | ||||
(11.) Medernach | 2:3 | FC Mamer 32 (6.) | ||||
(8.) Steinsel | 3:3 | Schifflange 95 (2.) | ||||
(9.) Jeunesse Canach | 1:0 | Weiler (14.) |
21.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 3/19/234:00 PM | ||||||
(16.) Schieren | 1:1 | Weiler (13.) | ||||
(3.) Schifflange 95 | 3:5 | Jeunesse Canach (8.) | ||||
(5.) FC Mamer 32 | 1:0 | Steinsel (9.) | ||||
(15.) FC Atert Bissen | 1:2 | Medernach (11.) | ||||
(7.) Berbourg | 2:5 | CS Grevenmacher (10.) | ||||
(6.) US Rumelange | 1:2 | Marisca Mersch (1.) | ||||
(2.) SC Bettembourg | 2:4 | FC Rodange 91 (4.) | ||||
(12.) Junglinster | 3:1 | Luxembourg City (14.) |
22.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 3/25/234:00 PM | ||||||
(10.) CS Grevenmacher | 2:1 | US Rumelange (6.) | ||||
Sun 3/26/232:30 PM | ||||||
(12.) Luxembourg City | 3:1 | Schieren (16.) | ||||
(11.) Medernach | 3:2 | Berbourg (9.) | ||||
(8.) Steinsel | 2:1 | FC Atert Bissen (15.) | ||||
(14.) Weiler | 1:2 | Schifflange 95 (2.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(7.) Jeunesse Canach | 3:1 | FC Mamer 32 (5.) | ||||
Wed 4/5/238:00 PM | ||||||
(4.) FC Rodange 91 | 2:1 | Junglinster (13.) | ||||
(3.) Marisca Mersch | 0:1 | SC Bettembourg (1.) |
23.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 4/2/234:00 PM | ||||||
(6.) Jeunesse Canach | 4:0 | FC Atert Bissen (15.) | ||||
(5.) FC Mamer 32 | 1:3 | Weiler (14.) | ||||
(9.) Berbourg | 0:1 | Steinsel (8.) | ||||
(7.) US Rumelange | 1:1 | Medernach (10.) | ||||
(1.) SC Bettembourg | 3:1 | CS Grevenmacher (11.) | ||||
(12.) Junglinster | 4:1 | Marisca Mersch (3.) | ||||
(13.) Luxembourg City | 1:1 | FC Rodange 91 (4.) | ||||
Wed 4/12/238:00 PM | ||||||
(16.) Schieren | 2:4 | Schifflange 95 (2.) |
24.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/8/236:00 PM | ||||||
(4.) FC Rodange 91 | 2:0 | Schieren (16.) | ||||
(3.) Marisca Mersch | 1:1 | Luxembourg City (14.) | ||||
(11.) CS Grevenmacher | 0:0 | Junglinster (12.) | ||||
(10.) Medernach | 1:0 | SC Bettembourg (2.) | ||||
(6.) Steinsel | 4:2 | US Rumelange (8.) | ||||
(7.) Jeunesse Canach | 0:3 | Berbourg (9.) | ||||
(13.) Weiler | 4:0 | FC Atert Bissen (15.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(1.) Schifflange 95 | 1:1 | FC Mamer 32 (5.) |
25.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/15/238:00 PM | ||||||
(15.) FC Atert Bissen | 1:4 | Schifflange 95 (1.) | ||||
Sun 4/16/234:00 PM | ||||||
(16.) Schieren | 2:1 | FC Mamer 32 (7.) | ||||
(9.) Berbourg | 1:1 | Weiler (13.) | ||||
(8.) US Rumelange | 0:1 | Jeunesse Canach (6.) | ||||
(2.) SC Bettembourg | 0:1 | Steinsel (5.) | ||||
(12.) Junglinster | 5:0 | Medernach (10.) | ||||
(14.) Luxembourg City | 1:1 | CS Grevenmacher (11.) | ||||
(4.) FC Rodange 91 | 1:4 | Marisca Mersch (3.) |
26.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 4/23/234:00 PM | ||||||
(2.) Marisca Mersch | 8:0 | Schieren (16.) | ||||
(10.) CS Grevenmacher | 1:1 | FC Rodange 91 (4.) | ||||
(12.) Medernach | 1:2 | Luxembourg City (13.) | ||||
(6.) Steinsel | 0:0 | Junglinster (11.) | ||||
(5.) Jeunesse Canach | 5:1 | SC Bettembourg (3.) | ||||
(14.) Weiler | 2:4 | US Rumelange (8.) | ||||
(1.) Schifflange 95 | 2:1 | Berbourg (9.) | ||||
(7.) FC Mamer 32 | 5:0 | FC Atert Bissen (15.) |
27.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 4/30/234:00 PM | ||||||
(16.) Schieren | 0:4 | FC Atert Bissen (15.) | ||||
(2.) Marisca Mersch | 3:1 | CS Grevenmacher (11.) | ||||
(4.) FC Rodange 91 | 2:0 | Medernach (12.) | ||||
(13.) Luxembourg City | 3:3 | Steinsel (6.) | ||||
(10.) Junglinster | 5:3 | Jeunesse Canach (5.) | ||||
(3.) SC Bettembourg | 3:2 | Weiler (14.) | ||||
(7.) US Rumelange | 3:2 | Schifflange 95 (1.) | ||||
(9.) Berbourg | 3:1 | FC Mamer 32 (8.) |
28.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 5/7/234:00 PM | ||||||
(11.) CS Grevenmacher | 2:2 | Schieren (16.) | ||||
(12.) Medernach | 0:3 | Marisca Mersch (2.) | ||||
(7.) Steinsel | 2:4 | FC Rodange 91 (4.) | ||||
(5.) Jeunesse Canach | 5:1 | Luxembourg City (14.) | ||||
(13.) Weiler | 5:0 | Junglinster (10.) | ||||
(1.) Schifflange 95 | 3:1 | SC Bettembourg (3.) | ||||
(8.) FC Mamer 32 | 1:3 | US Rumelange (6.) | ||||
(15.) FC Atert Bissen | 3:3 | Berbourg (9.) |
29.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 5/14/234:00 PM | ||||||
(1.) Schifflange 95 | 2:0 | Junglinster (11.) | ||||
(16.) Schieren | 1:3 | Berbourg (9.) | ||||
(6.) US Rumelange | 1:2 | FC Atert Bissen (15.) | ||||
(3.) SC Bettembourg | 0:2 | FC Mamer 32 (7.) | ||||
(14.) Luxembourg City | 2:3 | Weiler (12.) | ||||
(4.) FC Rodange 91 | 1:2 | Jeunesse Canach (5.) | ||||
(2.) Marisca Mersch | 1:1 | Steinsel (8.) | ||||
(13.) CS Grevenmacher | 0:1 | Medernach (10.) |
30.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 5/21/234:00 PM | ||||||
(10.) Medernach | 4:3 | Schieren (16.) | ||||
(8.) Steinsel | 1:3 | CS Grevenmacher (12.) | ||||
(4.) Jeunesse Canach | 9:1 | Marisca Mersch (2.) | ||||
(11.) Weiler | 4:1 | FC Rodange 91 (5.) | ||||
(1.) Schifflange 95 | 3:2 | Luxembourg City (14.) | ||||
(7.) FC Mamer 32 | 2:2 | Junglinster (13.) | ||||
(15.) FC Atert Bissen | 3:3 | SC Bettembourg (3.) | ||||
(9.) Berbourg | 1:2 | US Rumelange (6.) |