Segunda Federación - Grupo I
Spain
League level:
Fourth Tier
- Number of teams: 18 teams
- Players: 397
- Foreigners: 44 Players 11.1%
- ø-Market value: €100k
- ø-Age: 25.9
- Most valuable player: Iván Cédric €400k
Matchday 1 23/24
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
(4.) Guijue | 2:0 | UPL (6.) | ||
Sat
Sep 2, 2023
- 7:00 PM
|
||||
Alberto Gómez Lameiro | ||||
Course of play | ||||
35' | 1:0 | |||
76' | 2:0 | |||
(10.) Coruxo | 3:2 | Vall.B (8.) | ||
Sat
Sep 2, 2023
- 7:00 PM
|
||||
Enrique Gao Aladro | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 29' | |||
41' | 1:1 | |||
52' | 2:1 | |||
80' | 3:1 | |||
3:2 | 90' | |||
(5.) Rayo C | 1:1 | Ourens (1.) | ||
Sun
Sep 3, 2023
- 11:30 AM
|
||||
Miguel Villa Martín | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 21' | |||
57' | 1:1 | |||
(16.) Vetust | 1:3 | RCV (14.) | ||
Sun
Sep 3, 2023
- 12:30 PM
|
||||
Mario Pacheco Cotero | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 21' | |||
0:2 | 29' | |||
53' | 1:2 | |||
1:3 | 66' | |||
(13.) Avilés | 2:2 | Fabril (9.) | ||
Sun
Sep 3, 2023
- 5:00 PM
|
||||
Alberto Aranda Bujedo | ||||
Course of play | ||||
21' | 1:0 | |||
1:1 | 43' | |||
1:2 | 46' | |||
68' | 2:2 | |||
(15.) ARA | 2:1 | COVA (18.) | ||
Sun
Sep 3, 2023
- 6:00 PM
|
||||
Miguel Oliveira Dios | ||||
Course of play | ||||
7' | 1:0 | |||
62' | 2:0 | |||
69' | ||||
2:1 | 72' | |||
(11.) Luanco | 0:0 | Comp. (7.) | ||
Sun
Sep 3, 2023
- 6:00 PM
|
||||
Aitor Barrio Salas |
(2.) Pont. | 1:2 | GIMN (12.) | ||
Sun
Sep 3, 2023
- 7:00 PM
|
||||
Omar Álvarez Rodríguez | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 20' | |||
0:2 | 36' | |||
41' | 1:2 | |||
87' | ||||
(3.) Zamora | 1:0 | Cayón (17.) | ||
Sun
Sep 3, 2023
- 8:00 PM
|
||||
Raúl de la Mata Martínez | ||||
Course of play | ||||
90' | 1:0 | |||
Table Segunda Federación - Grupo I 23/24
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | RC Villalbés | 1 | 2 | 3 | |
2 | CD Guijuelo | 1 | 2 | 3 | |
3 | Coruxo FC | 1 | 1 | 3 | |
4 | Gimnástica | 1 | 1 | 3 | |
4 | Arandina | 1 | 1 | 3 | |
6 | Zamora CF | 1 | 1 | 3 | |
7 | Real Avilés | 1 | 0 | 1 | |
7 | Depor Fabril | 1 | 0 | 1 | |
9 | Ourense CF | 1 | 0 | 1 | |
9 | Rayo Cantabria | 1 | 0 | 1 | |
11 | Marino Luanco | 1 | 0 | 1 | |
11 | SD Compostela | 1 | 0 | 1 | |
13 | Valladolid Prom | 1 | -1 | 0 | |
14 | Pontevedra CF | 1 | -1 | 0 | |
14 | Covadonga | 1 | -1 | 0 | |
16 | CD Cayón | 1 | -1 | 0 | |
17 | Oviedo Vetusta | 1 | -2 | 0 | |
18 | UP Langreo | 1 | -2 | 0 |
Who do you want to win?
In this match you stick with...